Історичні відомості і курйози міста Брусилова, Житомирської області

1 of
Previous Next

Ad Details

  • Ad ID: 149

  • Added: 21.07.2017

  • Views: 55

Description

У 1790-му році Катерина II дарує Брусилов разом з населяючим його людом Миколі Васильовичу Пушкіну – родичу великого російського поета. Цікаво, що Брусилов у зв’язку з Пушкіним фігурує і в російській літературі. Причому в досить курйозному ракурсі.

Казку «Конек-Горбунок» написав не Єршов. Гвардії Семенівського полку поручик Єршов нічого не міг написати, оскільки був неписьменний і навіть читати не вмів. Просто вийшло так, що сів поручик Єршов грати в карти з самим Олександром Сергійовичем Пушкіним і поет продувся йому в пух і прах. Зрештою залишився при собі у Пушкіна тільки рукопис недавно написаної ним казки «Конек-Горбунок». Ось її і поставив поет на кін, щоб відігратися. Але не відігрався.

Після чого Єршов опублікував пушкінського «Конька-Горбунка» під своїм ім’ям і гонорар залишив собі. Цікаво, що цей епізод фігурує в Британській енциклопедії видання 1902 року, а місцем незвичайної карткової гри названо село Брусилов Київської губернії.

селяни збунтувалися

Насправді назва селища до генерала-герою Першої світової війни відношення не має. Хоча сам генерал Брусилов в «своєму» селищі дійсно перебував – у березні 1916 року. Тоді генерал Брусилов був призначений командувачем Південно-Західним фронтом, і в Брусилові з початку березня до середини квітня розміщувалася його польова ставка.

У роки Першої світової Брусилівщина прославилася не тільки успішними бойовими операціями. У червні 1916 року в Україні почалася сільськогосподарський перепис населення, покликаний визначити кількість селян, які підпадали під можливу мобілізацію, а також економічний стан села, тобто наявність коней, корів і т. п.

Селяни Брусилова, вирішивши, що метою перепису є конфіскація у них худоби та іншого майна на військові потреби, нападали на переписувачів, відбирали у них документи і знищували, а самих переписувачів, як правило, били. В результаті перепис в Брусилові вирішено було проводити силами поліції – після того, як заворушення були придушені.

Сестра Леніна відвідувала Брусилов

25 жовтня того ж року на розподільному пункті в Брусилові три тисячі солдатів, не бажаючи вирушати на фронт, роззброїли патрульних з етапної роти, звільнили кількох солдатів, засуджених військово-польовим судом, і в довершення розгромили канцелярію пункту. Повстання було придушене викликаними з Києва козаками, 12 його учасників були розстріляні.

Побувала в Брусилові і рідна сестра Леніна – Марія Іллівна Ульянова. І теж як агітатор. Після її агітації в кінці жовтня того ж 1916 року з маршового полку, що прямував на фронт і зупинився на ночівлю в Брусилові, дезертирували 140 солдатів, які згодом були спіймані, а вісьмох за вироком військово-польового суду розстріляли.

Але не тільки революційними виступами відомий Брусилов. До історії української незалежності він теж має відношення. Саме в Брусилові народився найвідоміший діяч українства Іван Огієнко.

Від Пушкіна до Куркова

Після чорної дати 26 квітня 1986 року Брусилов став активно розростатися. Саме сюди в кінці 80-х приїхали перші переселенці з Народицького району, більше за інших постраждалий від аварії на ЧАЕС. Для них вже були побудовані цілі житлові масиви з просторих цегельних котеджів. З 1989 і до 1993 року в Брусилов переїхали більш ніж півтори тисячі жителів постраждалих від радіації районів.

Однак новий, в кілька разів поліпшений побут переселенців не зміг перемогти ностальгію. За останні 7-8 років приблизно чверть переселенців повернулася на свої старі місця, продавши свої поліпшені котеджі. Багато жителів столиці набувають в Брусилові будинки і ділянки – в якості дач і просто місць відпочинку. Наприклад, котедж неподалік від Брусилова не так давно придбав відомий письменник Андрій Курков.

 

ДОВІДКА: Брусилівський район – адміністративна одиниця на південному сході Житомирської області України. Адміністративний центр – селище міського типу Брусилів.

Автор: Тетяна Кальченко

Tags :

Bids

BID Stats : 0  Bids posted on this ad

Let’s Create Your Bid

Only registered user can post offer *

Ad Price

classiera loader

Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. required fields are marked *

Success! Thanks for your comment. We appreciate your response.
You might have left one of the fields blank, or be posting too quickly